Hitta.se

Information

Okänd kreditvärdighet
Kreditbetyg från Dun & BradstreetOkänd kreditvärdighet. Ta reda på rating här.

Nyckeltal

2025-12*2024-12*2023-12*
Omsättning (tkr)308 435377 094516 262
Rörelseresultat, EBIT (tkr)5 4206 64124 822
Resultat efter finansnetto (tkr)8 65111 98229 665
Årets resultat (tkr)4881 541470
Summa tillgångar (tkr)155 082168 030216 414
Antal anställda332459645
Gå till Dun & Bradstreets informationssida.

Hur kreditvärdigt är bolaget du tittar på?

Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.

Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:

  • Ska inleda ett samarbete eller skriva avtal
  • Ska besluta om en ny eller befintlig kunds kreditvillkor
  • Vill säkerställa att leverantören är stabil
  • Vill fatta automatiserade kreditbeslut

Vad du får reda på:

  • Riskklass, kreditbetyg- och limit
  • Betalningsanmärkningar
  • Styrelse och ägarstruktur
  • Historik och finansiell utveckling

Ta en kreditupplysning på detta företag

Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar

Årsredovisningar Academic Work Consulting AB

Årsredovisning 2025-12
Årsredovisning 2024-12
Årsredovisning 2023-12
Årsredovisning 2022-12
Årsredovisning 2021-12
Årsredovisning 2020-12
Årsredovisning 2019-12
Årsredovisning 2018-12
Årsredovisning 2017-12
Årsredovisning 2016-12
Årsredovisning 2015-12

Bolagets redovisning

Resultaträkning (TKR)

2025-12*2024-12*2023-12*
Omsättning (tkr)308 435377 094516 262
Rörelseresultat, EBIT (tkr)5 4206 64124 822
Resultat efter finansnetto (tkr)8 65111 98229 665
Årets resultat (tkr)4881 541470

Balansräkning (TKR)

TILLGÅNGAR2025-12*2024-12*2023-12*
Anläggningstillgångar (tkr)
Omsättningstillgångar (tkr)155 082168 030216 414
Tillgångar (tkr)155 082168 030216 414
SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR2025-12*2024-12*2023-12*
Eget kapital (tkr)112 477111 989110 448
Obeskattade reserver (tkr)
Avsättningar (tkr)
Långfristiga skulder (tkr)
Kortfristiga skulder (tkr)42 60656 042105 966
Skulder och eget kapital (tkr)155 082168 030216 414

Löner och utdelningar (TKR)

2025-12*2024-12*2023-12*
Löner till styrelse & VD (tkr)
Varav tantiem till styrelse & VD (tkr)
Löner till övriga anställda (tkr)137 663180 141239 118
Varav resultatlön till övriga anställda (tkr)
Sociala kostnader (tkr)53 22569 63989 389
Utdelning till aktieägare (tkr)

Nyckeltal

2025-12*2024-12*2023-12*
Antal anställda332459645
Omsättning per anställd (tkr)929822800
Personalkostnader per anställd (tkr)575544509
Vinstmarginal1.8%1.8%4.8%
Soliditet72.5%66.7%51.0%
Kassalikviditet364.0%299.8%204.2%

Befattningshavare

Exekutiva befattningar

Styrelsemedlemmar

Tillsynsbefattningar

Firmatecknare

Firman tecknas av styrelsen.Firman tecknas i förening av.ledamöterna.Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firmanbeträffande löpande förvaltningsåtgärder.

Styrelser och befattningshavare

Könsfördelning & medelålder i styrelsen

50 år

Koncernstruktur Academic Work Consulting AB

Academic Work Consulting AB ingår i en koncern med 43 bolag. Moderbolag är Academic Work Sweden AB och koncernmoderbolag är Akind Universe AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.

Svensk Näringsgrensindelning - SNI

Bolagets skall bedriva personalrekryterings- och personaluthyrningsverksamhet med särskild inriktning på att hyra ut personal på heltid med intrktning på nyutexaminerade studenter från universitetet och högskolan.

  • 78201 - Personaluthyrning
  • 78100 - Arbetsförmedling och rekrytering